PLANETACLUB

Як навчити дитину читати

Час читання

6 хвилини

Переглядів

26

Опубліковано

27.05.2024

Оновлено

28.05.2024

Зміст

Усі батьки хочуть найкращого для своїх дітей. Для дорослих важливо, щоб їхні діти росли успішними, щоб у них не було проблем у школі та загалом, щоб процес навчання йшов легко. Часто індикатором того, як відповідально законні представники дитини ставляться до свого статусу, служать знання та вміння, які формуються у дітей до певного віку. Тому у сучасних батьків середніх і старших дошкільнят все частіше й частіше виникає питання, як навчити дитину читати. Розберемося з ним детальніше.

Коли має виникнути питання «Як навчити дитину читати?»

На сьогоднішній день все більше батьків стурбовані раннім розвитком своїх дітей. Тим не менш, педіатри та фахівці з дитячої психології висловлюються на користь відмови від форсування процесу. Вони радять не задаватися питанням про те, як навчити 3-річну дитину читати і відкласти це питання хоча б років до 4-х, а в деяких випадках, і до 5-6. Це зв’язано із індивідуальними особливостями кожної дитини: здатністю розрізняти звуки, вмінням будувати речення і правильно вимовляти слова.

Найчастіше ці навички формуються ближче до шкільного віку і тому думка про те, як навчити дитину читати хоча б складами, має відвідати батьків майбутніх першокласників уже напередодні нового навчального року.

За якими критеріями можна визначити готовність до процесу читання

Успішне навчання читанню залежить від того, чи готова дитина. Для того, щоб вам, як батькам, було простіше це визначити, спробуйте дати відповіді на такі запитання:

 • Чи оперує дитина поняттями «уверх-вниз», «маленький – великий», «правий – лівий»? Чи може він характеризувати предмети з урахуванням цих ознак?
 • Чи здатна вона утримувати в пам’яті образи щонайменше трьох предметів і описати їх через п’ять хвилин (колір, форма, розмір)?
 • Чи правильно артикулюються звуки?
 • Чи грамотно будуються фрази?
 • Чи вміє дитина будувати діалог із співрозмовниками?
 • Чи вміє слухати та не перебивати опонента?
 • Чи виявляє дитина інтерес до літер?
 • Чи виникає у неї бажання самостійно розглянути книгу, деталі на ілюстраціях?
 • Чи просить і загалом, чи любить ввона слухати, коли їй читають?
 • Чи може дитина не змінювати вид діяльності протягом більше десяти хвилин (займатися лише аплікацією чи збиранням пазла)?

Якщо ви набрали 8 і більше позитивних відповідей, то вам можна починати шукати інформацію про те, як швидко навчити дитину читати, а ми постараємося вам допомогти.

Що краще обрати: заняття вдома чи в курси підготовки до школи?

Безперечно, у сучасних батьків є вибір: думати, як навчити дитину читати в домашніх умовах або звернутися за допомогою до різних гуртків чи дитячих центрів, щоб цим питанням займалися професіонали. Однак, зазначимо, що обидва ці підходи мають низку вагомих плюсів, які можуть ускладнити остаточний вибір. Навчання вдома із дорослим, як і будь-яке інше заняття для 4-річної дитини, організоване, щоб навчити її читати, має низку вагомих переваг. Серед них:

 • активна взаємодія між дитиною та дорослим веде до зміцнення зв’язку між ними та зростання рівня прихильності;
 • індивідуалізація процесу навчання, оскільки хто як не батько знає все психофізіологічні особливості своєї дитини. Їх облік та використання підкаже, як побудувати заняття ефективно та навчити дитину читати за короткий час;
 • фінансовий бік питання. Займаючись з дитиною вдома, ви заощаджуєте гроші на оплаті послуг педагога, а також час на поїздки до місця призначення;
 • немає потреби жертвувати особистими планами на користь поїздки на заняття. Ви самі визначаєте для нього як час, так і місце, тому при високому рівні самодисципліни навчити дитину добре читати не важко.

Однак і заняття в гуртку підготовки до школи також, як і вдома, зможуть навчити 5-річну дитину читати. Переваги такого виду навчання змусять вас замислитись.

 • Ви звертаєтеся до професіонала, а значить він знає методику викладання і як швидко навчити дитину буквам та звукам рідної мови. Ви швидше зможете побачити позитивну динаміку, а ситуація успіху, грамотно створена педагогом, допоможе сформувати любов до читання.
 • Це допоможе уникнути помилок у навчанні. Найчастіше в сучасній школі процес формування знань та первинних навичок побудований дещо інакше, ніж десять-двадцять років тому. Навчаючи дитину читання вдома, можна припуститися помилок і пізніше зіткнутися з необхідністю переучування в початковій школі, що для дитини може бути досить складно.
 • Навчання читання у межах програми додаткової освіти дошкільнят часто відбувається у малих групах. Це також має свої переваги. А саме дозволить дитині підготуватися до школи, побачити модель поведінки, якій потрібно дотримуватися і дасть можливість для додаткового спілкування з однолітками.

Таким чином, стає зрозумілим, що обидва варіанти мають місце. Кожен з батьків вибирає те, що більше підходить для його дитини.

Прийоми завдяки яким можна легко навчитися читати

Щоб зрозуміти, як швидко та легко навчити дитину читати, процес навчання рекомендується будувати з урахуванням цікавої для дітей діяльності. У молодших дошкільнят – це гра і позитивна взаємодія із дорослим. Саме на цих принципах засновані прийоми навчання читання, якими з успіхом користуються багато батьків та педагогів.

Читаємо та обговорюємо разом

Дозвольте дитині самостійно вибрати книгу для спільного читання. Простежте, щоб у ній були деталізовані ілюстрації. Після прочитання казки або оповідання, розгляньте картинки, поставте запитання щодо змісту тексту. У ваших силах стимулювати дослідницький інтерес молодшого дошкільника. Можна пограти в гру «А де?»: Ви запитуєте, як якась деталь на картинці пов’язана з сюжетом і просите показати, де її зображення.

Вчіть звуки, але не літери

Щоб навчання читанню зайняло менше часу, дитина повинна знати, як звучать символи в словах. Для цього вона повинна оперувати звуковим позначенням літери, тобто не “бе” та “ве”, а “б” і “в”. Тоді їй буде простіше зв’язати літери в склади, і проблема буквального читання вас не торкнеться.

Поступово ускладнюйте вправи

Вивчивши та пропрацювавши у вправах дві-три літери (наприклад, «а», «о», «м»), можна переходити до процесу складання з них відкритих («мо», «ма») та закритих («ом», « ам ») складів. Потрібно прагнути до того, щоб дитина вимовляла склад цілком, не відриваючи букви одна від одної. Після освоєння складів можна переходити до наступного етапу і запропонувати дитині прочитати прості слова: “ма-к”, “бо-м”, “ко-м”. Контролюйте розуміння прочитаного слова. Просіть дитину пояснити, що воно означає.

Навчайте читати граючи

Щоб швидше навчити дитину читати та добре провести час разом, найкращим рішенням буде поєднувати заняття як у класичній, так і в ігровій формі. На етапі підготовки до навчання читання, коли дитина ще тільки знайомиться з літерами, велику користь принесуть ігри на впізнавання та запам’ятовування.

Це може бути гра «Мемо», в якій потрібно по черзі відкривати картки з літерами, запам’ятовувати їхнє розташування та збирати їх у пари.

Або гра «Дубль», де потрібно випередити суперника, назвавши літеру, яка повторюється двома картками. Обидві ігри чудово підійдуть для відпрацювання зорового сприйняття.

Коли потрібно перевірити розуміння прочитаних слів, до арсеналу батьків та педагогів потрібно включити гру «Що це?». Згідно з правилами, дитина читає картку, на якій написано три слова від простого до складного. Далі малюк вибирає одне слово і з підручних предметів (шнурки, стрічки, гудзики, деталі конструктора та інше) складає предмет, який це слово означає. Завдання другого гравця відгадати, яке слово загадала дитина.

Таким чином, відточуючи навичку читання, дитина формує просторово-логічне мислення та розвиває свою уяву. Це лише небагато ігор, які допоможуть дітям швидко навчитися усвідомлено читати як склади, так і слова. Головне знайти те, що буде цікаво вашій дитині.

Положительный настрой

Щоб навчити 6-річну дитину читати, потрібно набратися терпіння. Дитина, як і дорослий, повинна приступати до занять у доброму настрої, інакше заняття обернеться мукою. Будьте щедрим на похвалу, навіть якщо не все виходить так, як вам цього хотілося б. Знання не повинні бути пов’язані з негативними емоціями і, тим більше, зі сльозами.

Що може допомогти на шляху до впевненого читання?

Може здатися, щоб навчити дитину 7 років читати, потрібно скупити як мінімум половину асортименту дитячого відділу супермаркету. Однак насправді для організації якісного робочого процесу потрібно не так багато.

 • Абетка або буквар. Зібрані у цих посібниках вправи допоможуть у формуванні сприйняття букв алфавіту, сформують асоціації із нею, допоможуть відпрацювати нові знання практично. Працюючи з букварем, 1 класник навчиться будувати склади зі звуків, побачить, як діляться слова, прочитає перші невеликі речення.
 • Магнітна дошка з літерами.  Буде корисна у процесі навчання читання, оскільки дозволяє працювати з літерами та складами наочно. Запропонуйте дитині пограти в «Ліфт». Зробіть вежу з приголосних літер, а голосну букву переміщуйте зверху-вниз як кабіну ліфта. У міру її руху, попросіть малюка прочитати які склади-поверхи виходять. Коли читання складами перестане бути проблемою, можна буде ускладнити завдання: нехай дитина придумає слова, в яких цей склад зустрічається. Таким чином, майбутній першокласник зможе не тільки навчитися читати, а й розширить свій кругозір.
 • Кубики Зайцева.  Крім навчання складової мови, кубики допоможуть засвоїти різницю між глухими і дзвінкими приголосними завдяки своєму різному наповненню. Якщо на боці написаний склад із дзвінкою приголосною, то іграшка заповнена металом, якщо склад побудований за допомогою глухої приголосної – деревом. Також щоб зробити опору на образне мислення дитини, тверді склади вказані на великих кубиках, м’які – на маленьких. Це з ступенем відкриття рота під час вимови тієї чи іншої звуку.
 • Матеріали для творчості: пластилін, кольоровий папір, конструктор.  Чим більше позитивних емоцій отримує дитина в процесі навчання читання, тим краще та швидше запам’ятовується матеріал. Додайте творчості до рутини. Запропонуйте дитині зліпити літери чи склади із пластиліну, зробіть разом тематичну аплікацію або побудуйте літеру з конструктора. Враховуйте переваги вашої дитини. У цьому випадку матеріал запам’ятається легше, і ви зможете отримати максимум від такого заняття.

Підведемо підсумок

Навчання читанню – складний та багатогранний процесс. Не можна сказати, що потрібно слідувати якимсь однаковим для всіх правилам, використовувати однотипні прийоми та засоби. Те, що підходить для однієї дитини, може виявитися абсолютно не працюючим для іншої. Але кожному з батьків слід враховувати те, що ваша дитина обов’язково навчиться,. Можливо і не відразу, але згодом вона зможе прочитати своє самостійне «мама». Головне, що для цього потрібно – ваші терпіння, підтримка та знання. З останнім ми вам допомогли. Тепер справа за малим.

Відео по темі

Статті з блогу

Як зрозуміти і вивчити хімію?
Як підготуватися до ЗНО/НМТ з англійської мови
Як підготуватися до ЗНО/НМТ з хімії
Як добре вчитися

Підписатися на наші новини

Facebook
Twitter
Telegram
Email

Коментарі

0 Комментар(ів)
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
imgonline-com-ua-Resize-VIwBICAfYNk9q

Зворотній зв'язок

лого 44
Ваш запит отримано.
Ми з вами зв'яжемось найближчим часом