PLANETACLUB

Як обрати професію. Ким стати?

Час читання

4 хвилини

Переглядів

40

Опубліковано

29.05.2024

Оновлено

30.05.2024

Зміст

Як зрозуміти ким бути

Як підібрати собі професію? Це питання задають собі практично всі випускники, а іноді й дорослі люди, перед якими постала потреба зміни сфери діяльності. Зробити правильний вибір дуже важливо, оскільки саме він може визначити життя на десятиліття вперед. Вирішить, наскільки основний вид діяльності приноситиме задоволення і бажання розвиватися далі.

Багато молодих людей йдуть легким шляхом. Вони не запитують себе, як вибрати професію до душі, а вибирають ту ж справу, що й батьки, чи шукають спеціальніст де більше грошей. Однак таке рішення може виявитися повністю невірним. Звичайно, батьки можуть допомогти зробити перші кроки чи навіть знайти роботу. Але чи це приноситиме задоволення? На роботі ми проводимо щонайменше п’ять днів тижня по 8 годин та більше, мешканці великих міст можуть ще кілька годин витрачати на дорогу. В результаті, якщо ви оберете професію, не до душі, їй доведеться присвячувати більшу частину життя. Чи варте воно того?

Інший підхід – вибрати сферу де багато грошей. Раніше всі ставали економістами та юристами. Сьогодні більшість молодих людей прагне IT сфери. Щоб досягти успіху і в тому, і в іншому, важливо стати професіоналом, повністю поринути в обрану сферу. Якщо ж до неї, як то кажуть, «душа не лежить», зробити це буде складно. І тут навіть найприбутковіша справа може не принести  бажаного доходу.

Якщо ж сфера діяльності була обрана з урахуванням інтересів, складу характеру, схильностей, вона здатна принести не лише заробіток, а й задоволення самої роботи. Спробуємо розібратися, як обрати професію, якщо не знаєш, чого хочеш.

Як знайти свою справу?

Щоб визначитися, ким стати, важливо прислухатися до себе. Для цього є один ефективний психологічний метод. Уявіть, що ви забезпечені до кінця днів, у вас є засоби для розвитку у будь-якій сфері, чим би ви займалися?

Якщо відповіді на питання немає, постійно пробуйте себе у якихось нових галузях. Наприклад, протестувати для себе сферу IT можна на безкоштовних вебінарах і майстер-класах. Їх проводить більшість великих онлайн IT шкіл. Вони дозволять практично оцінити професію. Однак варто пам’ятати, що на таких заходах все спрощують. Найчастіше обіцяють нечувані доходи буквально зі старту. Не варто цьому вірити, т.к. хороші зарплати можуть бути виключно у досвідчених фахівців.

Опишіть свою майбутню "траєкторію"

После того как сфера выбрана, подумайте, как вы видите свое развитие в этой сфере. Она может развиваться в:

 • горизонтальної проекції – передбачає поглиблення наявних знань;
 • вертикальної – із злетом кар’єрними сходами;
 • зигзагоподібна – з вивчення суміжних сфер.

При розробці власного «маршруту» важливо вивчити ситуацію на ринку праці, переконатися, що професія через деякий час не зникне через автоматизацію та розвиток штучного інтелекту. Щоправда, з недавніх пір нейромережам приписують мало не магічні властивості, стверджуючи, що вони замінять собою більшість фахівців. У цьому випадку також не варто впадати в крайність. Важливо розуміти, що штучний інтелект – це скоріше інструмент, а не повноцінний фахівець.

Полезные книги для поиска профессии

Як обрати професію, якщо ні до чого не тягне? Варто прочитати книги, які допоможуть визначитись із бажаннями. До списку входять:

 1. «Як обрати професію майбутнього» авторства Тамари Сухенко;
 2. «Крутість тобі йде» від Джена Сінсеро;
 3. «Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді хочеш» за авторством Енні Готтліб і Барбари Шер;
 4. «Вибираємо професію. Поради практичного психолога» Андрія Грецова;
 5. «100 способів змінити життя» Лариси Парфентьєвої;

Курси та тести з профорієнтації

Деякі великі школи, наприклад, Skillbox пропонують курси з профорієнтації. участь у них зазвичай безкоштовна. Зокрема, курс від Skillbox, пропонує тестування на 34 різні професії, а також виконання практичних завдань за спеціальністю. Перед початком навчання необхідно буде пройти тестування, на підставі якого будуть підібрані 4 найбільш підходящі професії. Аналіз результатів проводиться фахівцем із профорієнтації.

Також пройти тестування за профорієнтаціями можна на наступних ресурсах:

 • Профкар’єра UA – онлайн-тестування можна пройти всього за 90 хвилин. Воно дозволить визначити відповідну професію. На завершення проводиться консультація з Skype з психологом. У результаті формується докладний звіт із переліком із 12 найбільш підходящих професій, які відповідають рівню компетенції та сильним сторонам характеру, а також план розвитку.
 • Larus School. В цьому випадку підбор професії здійснюється разом з психологами. На основі тестування та спеціальної методики складається психологічний портрет, після чого проводяться зустрічі з психологом. Як правило, для проведення профорієнтації потрібно від одного до трьох сеансів.
 • Блог Костянтина Юрьєва – практикуючий психоаналітик і психотерапевт пропонує поради з профорієнтації, а також проводить тестування.

Онлайн платформы с материалами о карьере

Серед ресурсів, на яких публікуються матеріали про кар’єру та саморозвиток, є:

 • Журнал Happy Monday – тут щодня публікують статті про саморозвитку, кар’єрі, а також підборки з вакансіями, стажировками, цікавими подіями.
 • Портал Career Hub – це експертна платформа, на якій публікуються матеріали по трудоустрою, кар’єрному консультуванню. Вона способствует розвитку молодих людей у ​​професійній сфері – від навчання в школі до реалізації у вибраній сфері.
 • Новостной портал The Page предлагает целый раздел с материалами о бизнесе, IT сфере, публикуются материалы о инновационных и наиболее востребованных профессиях, рейтинги работодателей;
 • Сервіс Google Digital Workshop – пропонує невеликі освітні курси українською мовою.

 

Як би там не було, при виборі професії не варто поспішати. Важливо розуміти, що прийняте рішення вплине на подальше життя. Крім того, навіть якщо перші кроки виявилися невдалими, варто продовжити спроби та не опускати руки.

Відео по темі

Статті з блогу

Майбутнє дистанційного навчання
Навчання під час війни
Як перевести дитину до іншої школи
Stem підхід и steam підхід у навчанні

Підписатися на наші новини

Facebook
Twitter
Telegram
Email

Коментарі

0 Комментар(ів)
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
imgonline-com-ua-Resize-VIwBICAfYNk9q

Зворотній зв'язок

лого 44
Ваш запит отримано.
Ми з вами зв'яжемось найближчим часом