Зміст
Що таке ЗНО і як воно розшифровується
ЗНО — це зовнішнє незалежне оцінювання, тест, за допомогою якого оцінюються знання випускників шкіл після 11 класу. ЗНО є об'єктивним інструментом відбору абітурієнтів для ВНЗ. По суті, цей тест є ключовим етапом навчання для школярів, а точніше вже абітурієнтів в українській системі освіти.
ЗНО увійшло в життя старшокласників з 2005 року. Тоді вперше було протестовано 10030 учнів із 1567 шкіл України. З кожним роком кількість охочих здати ЗНО зростала.
Наскільки потрібне це незалежне оцінювання? Думки батьків розділилися із цього приводу. Одні вважають, що це зайвий стрес для нещасних школярів, яким необхідно півроку-рік готуватися та згадувати матеріал попередніх класів (на ЗНО завдання торкаються матеріалу з більш ранніх класів, починаючи з 5-го). Мовляв, держава піддає їх неймовірним мукам замість того, щоб обмежитися звичайним шкільним іспитом. А інші батьки не бачать у незалежному оцінюванні нічого поганого. Вважають, що таким чином держава контролює якість освіти.
Що таке ДПА і як воно розшифровується
ДПА — це державна підсумкова атестація, яку школярі складають після закінчення певних етапів навчання: у 4, 9 та 11 класах. За допомогою цього іспиту перевіряється, наскільки учень освоїв базову програму, але на відміну від ЗНО результати ДПА не використовуються для вступу до університетів.
Коли здають ДПА?
- 4 клас: перевірка базових навичок (читання, математика).
- 9 клас: іспити з основних шкільних предметів.
- 11 клас: ДПА здається у форматі ЗНО (по суті, це і є ЗНО). Так зроблено для того, щоб уникнути надмірного навантаження.
Предмети, по яким здається ДПА, ви можете подивитись ось тут.
З 2022 року ДПА в Україні не проводиться.
Чим НМТ відрізняється від ЗНО?
З 2022 на зміну ЗНО прийшов національний мультипредметний тест (НМТ). Це тимчасове рішення, яке запроваджене через повномасштабну війну. НМТ був створений для спрощення та безпеки проведення іспитів, зберігаючи при цьому їх об'єктивність. Докладніше про НМТ та його відмінності від ЗНО ви можете дізнатися ось тут.
Чим НМТ відрізняється від ДПА
У НМТ та ДПА різні цілі та формати.
Ціль:
НМТ необхідний вступу до ВНЗ.
ДПА підтверджує освоєння шкільної програми.
Структура:
НМТ - мультипредметний тест, який здається в один день.
ДПА охоплює окремі дисципліни, які здаються в різні дні.
Аудиторія:
НМТ орієнтований на випускників 11 класу.
ДПА охоплює учнів 4 та 9 класів.
Навіщо це придумали?
Так навіщо все-таки придумали ці ЗНО та ДПА? Може, щоб помучити школярів? Напевно, багато хто з учнів думають саме так. Що це все вигадано тільки для того щоб ускладнити їм життя. Але якщо заглибитися в питання, то насправді все по-іншому.
Давайте розглянемо ситуацію глобальніше. В рамках держави. Керівництво кожної поважаючої себе країни має турбуватися про своїх громадян. Гарантувати свободу слова, свободу переміщення, право на власну думку. А також забезпечувати житлом, створювати робочі місця, гарантувати якісну медичну допомогу. І ще багато чого воно повинно. А також, як і кожна поважаюча себе країна, наша держава повинна забезпечувати людей знаннями. Надавати освіту. Адже, як відомо, чим розумніші люди в державі, тим вона успішніше може позиціонувати себе на світовій арені в тих чи інших питаннях. Чим освіченіші люди, які проживають в країні, тим комфортніше їм жити і ефективно взаємодіяти один з одним. Створювати нові фабрики і заводи, випускати якісну продукцію і надавати послуги, якими хочеться користуватися. Все це веде до поліпшення взаєморозуміння між громадянами, до підвищення якості життя, зростання економіки.
ЗНО, ДПА та НМТ — це не лише формальні перевірки знань. Це маркери освітньої системи країни, які показують, як вона розвивається, адаптується та підтримує учнів у складних умовах.
Висновки
Виходить, що впроваджені державою іспити (ЗНО і ДПА) покликані допомогти країні. З їх допомогою наше з вами керівництво може контролювати наскільки ефективно і якісно населення засвоює знання, отримані в процесі навчання. Робити ті чи інші поправки, удосконалювати систему освіти. А нам з вами залишається добре вчитися, щоб підвищити нашу ж освіченість.
Безумовно, як і будь-яка інша, наша система оцінювання має свої мінуси і дуже далека від ідеалу. Але ми впевнені, що вона буде розвиватися і ставати більш ефективною. Звичайно, для комфортного і успішного життя ще багато чого треба, крім ЗНО. Але з чогось починати треба! Не хотілося б тут обговорювати негативні моменти. Ми налаштовані розглядати ситуацію позитивно, і пропагуємо освіченість.
Старші школярі – ви наше майбутнє. Вчіться добре, здобувайте освіту сумлінно! Готуйтеся до ЗНО та готуйтеся до ДПА і здавайте екзамени на високі бали і вступайте до кращих ВНЗ. А Planetaclub із задоволенням допоможе з підготовкою. І поступово нам всім стане приємніше жити один з одним.